Login Hasło
Strona główna › Aktualności › Czy trzeba płacić podatek...

Czy trzeba płacić podatek od odszkodowania?

Na skutek awarii instalacji wodociągowej u sąsiada w mieszkaniu Ewy K. zniszczeniu uległy sprzęt kuchenny, meble i ściany (odpadła część tynków). Ewa K. poniosła niemałe koszty usunięcia zniszczonych rzeczy.

Udało się jej naprawić sprzęt i meble, zleciła położenie nowych tynków. Sąsiad Ewy K., w którego mieszkaniu doszło do awarii, posiadał ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Ubezpieczenie obejmowało m.in. takie zdarzenia, jak awaria instalacji, więc Ewa K. otrzymała odszkodowanie. Podstawą wypłaty odszkodowania była wycena rzeczoznawcy powołanego przez ubezpieczyciela. Rzeczoznawca ocenił zniszczenia i określił wysokość kwoty niezbędnej na ich usunięcie.
Po otrzymaniu odszkodowania Ewa K. martwiła się, czy konieczne jest wykazanie otrzymanych pieniędzy w zeznaniu rocznym PIT i zapłacenie podatku.

W przedstawionej sytuacji, otrzymane odszkodowanie zwolnione jest z opodatkowania. Kwestię tę szczegółowo regulują przepisy podatkowe.

Zgodnie z art. 21 ust.1 pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), nie podlegają opodatkowaniu m.in. odszkodowania, jeżeli ich zasady lub wysokość wynikają wprost z innych ustaw lub aktów do ustaw wykonawczych.
Z kolei, jak wynika z Kodeksu cywilnego (art. 363) naprawienie szkody powinno nastąpić przez przywrócenie stanu poprzedniego bądź zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Wysokość odszkodowania pieniężnego powinno być, co do zasady, ustalone wg cen z daty ustalenia odszkodowania.

W konsekwencji uznać należy, że wypłacone pani Annie odszkodowanie wg. cen ustalonych przez rzeczoznawcę oparte zostało o przepisy Kodeksu cywilnego. Jako odszkodowanie mające podstawę w ustawie, korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Nie ma więc konieczności wykazywania otrzymanych pieniędzy w zeznaniu rocznym.

 

Jowita Mulawa-Krause radca prawny

 

Drukuj stronę

Skontaktuj się z nami

Kancelaria Podatkowa
Iustus-Lex Sp. z o.o.
ul. Jaśkowa Dolina 132 lok.8 piętro I
80-286 Gdańsk
tel. (58) 341 40 90; (58) 341 01 10
kom. +48 508 638 764; +48 508 638 765
e-mail: kancelaria@iustus-lex.pl

Czytaj więcej...

Płatności z zastosowaniem split payment MPP - komunikaty Mechanizm podzielonej płatności w VAT - zmiany od listopada 2019 Praca w biurze rachunkowym Zalety współpracy z Iustus-Lex Nowa stawka podatku CIT - 2019 Mechanizm płatności podzielonej - split payment Księgowa do biura rachunkowego Asystent księgowej do biura rachunkowego Zmiany w formie i terminie przechowywania dokumentacji pracowników Dni wolne od pracy w 2018r. Wolne za 11 listopada 2017r. Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT - 2018r. Nowe zasady opłacania składek ZUS Minimalna stawka godzinowa dla zleceniobiorcy w 2017r. Limit płatności gotówkowych w 2017r. Usługi budowlane w 2017r. - odwrotne obciążenie Firmowe rachunki bankowe Opłaty za wpis do CEiDG? Elektroniczne zwolnienia lekarskie Wymiar czasu pracy w listopadzie 2015r. Okresy wypowiedzenia umowy o pracę Jak wybrać biuro rachunkowe? Dziedziczenie przedsiębiorstwa Kara za brak sprawozdania finansowego Dni wolne od pracy w 2015r. Odliczenie podatku VAT przy nabyciu i użytkowaniu samochodów w 2014r. - część 2 Odliczenie podatku VAT przy nabyciu i użytkowaniu samochodów w 2014r. - część 1 Zmiany w CIT - spółka komandytowo-akcyjna Zmiany przepisów w roku 2013 - podróże służbowe Zmiany przepisów w roku 2013 - koszty uzyskania przychodów Zmiany przepisów w roku 2013 - faktury VAT Koniec problemów z podwójną zaliczką CIT i PIT Obowiązek zachowania tajemnicy przez pracownika Wolne dni na poszukiwanie pracy Zmiana siedziby Kancelarii Dni wolne od pracy w 2012r. Dni wolne od pracy w 2011r. Przeciwdziałanie praniu pieniędzy Podatek od spadku a dział spadku Pełnomocnictwo do rachunku bankowego Czy trzeba płacić podatek od odszkodowania? Podpisywanie sprawozdania finansowego

Pliki cookies

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
© Copyright 2018 Kancelaria Podatkowa Iustus-Lex